Wykorzystanie zmiany kierunku wiatru

 

Zmiany wiatru podczas żeglowania na wiatr na rysunku poniżej. Zmiana ostrząca i zmiana odpadająca. Podczas zmiany ostrzącej żeglujemy powyżej średniego kursu (w kierunku wiatru )a podczas zmiany odpadającej poniżej średniej (dalej od wiatru).

Podczas żeglowania na wiatr w pobliżu brzegu zawsze bierzemy namiar na obiekty na brzegu. Pomaga to w ocenie zmian wiatru. Czy żeglujemy korzystnie? Czy należy juz wykonać zwrot.

Oddziaływanie jachtu na inne jachty stożek, beznadziejna nawietrzna, bezpieczna zawietrzna.

 

 

Inne jachty żeglujące w pobliżu zakłócają wiatr. Należy unikać zakłóconego wiatru i żeglować na świeżym i czystym wietrze. Na rysunku jacht czerwony żegluje w zakłóconym wietrze wolniej i pełniej niż jacht żółty i zielony. Jacht czerwony powinien natychmiast wykonać zwrot i żeglować w kierunku czystego wiatru.

Jacht czerwony prowadzi. Wykonuje dodatkowo zwrot żeby w momencie gdy niebieski będzie na znaku czerwony przykryje go stożkiem. Czerwony pilnuje niebieskiego trzymajac go w stożku.

Zmiany kierunku i prędkości wiatru za klifem, przy wietrze wiejącym od brzegu

Wzgórza, budynki, drzewa  znajdujące się wzdłuż wybrzeża wpływają na wiatr wiejący od brzegu. Szacuje się, że zakłócony obszar ciągnie się za przeszkodą około 30 razy tyle ile wynosi wysokość przeszkody.

Poniżej na rysunku zmiany kierunku i prędkości wiatru przed klifem, przy wietrze wiejącym od morza.

 Na rysunku poniżej rozkład wiatru wiejącego pomiędzy wzgórzami.

 

Efekt lejka

Półkolonie żeglarskie


Obozy żeglarskie

Treningi żeglarskie 

 

Przedszkole żeglarskie

Obozy narciarskie

 Zimą latamy na Bojerach

   Rejs Generałem Zaruskim

 

  

                      Półkolonie